YAŞANMIŞ ÇİLİNGİR TECRÜBE VE ÖYKÜLERİ

     MOBİL ÇİLİNGİRLİK     Bir gün kapıda kalan bir teyze. '' Oğlum dışarıda kaldım bana yardım et '' diyerek geldi. Çantasından Kale Bilyeli Kilit Emniyet Kartını çıkararak '' Benim kilidim elektronik şifreli kilit. Anahtar içeride kaldı işte şifre kartı da bu. Kapımı açıver.''  dedi. Hemen çantamı alarak buyurun gidip açalım dedim.  Şaşkınlıkla ve hayretle  yüzüme bakıp benimle eve gelmene gerekiyor mu? diye sordu. Ve ne yapacağımı bana söyledi. İşte bu kartımı alıp sendeki alete takacaksın. ( alet dediği de o an elimde gördüğü Sony Ericsson P900 Mobil cep telefonu ) Üstündeki numarayı yazacaksın kapı açılacak. Merak etme kızım zaten kapının önünde bekliyor. Eve de zahmet etme. Yapıver gideyim ben. Paranı da veririm, kaç para ? 

     Hiç bu kadar şaşırdığımı hatırlamıyorum. Teyzeye eve gitmeden ve kapıya müdahale etmeden anlattığı şekilde kapısını açamayacağımı,  henüz böyle bir teknolojinin olmadığını, elimdeki aletin bununla ilgili olamayacağını, bir türlü anlatamadım. Üstelik ''sen o makineyi almadan nasıl çilingirim diyorsun. Madem o zaman kapat git bu dükkanı. Ben aşağıdaki o çocuğa açtırayım da gör sen, bir de anahtarcıyım diye geçiniyorsun''  diye söylenerek gitti.

     Bu teyzenin kilit alırken yada kapı yaptırırken nasıl yanlış bilgilendirildiğinin ve kandırıldığının yorumunu siz yapın. Uzaktan kumandalı , Tuşlu Şifreli, parmak izli kilit var. Ama henüz mobil cep telefonu ile uzaktan açılan kilit hala yok. Belki ileride olur. Ama görülüyor ki  biz zaten bu teknolojiye şimdiden hazırız galiba.

  

 Devam edecek.....