Eski Kale Mono blok Kilitler İçin (Uyarı)

    Eski üretim siyah boyalı Kale Mono blok Çelik Kapı kilitlerinde çok sık rastladığımız bir problemi ve çözümünü paylaşmak istiyoruz. Kol ile kumanda edilen üst yaylı dil Kendisine bağlı olan milin en sonundaki bir sekman vasıtası ile yerinde tutulmaktadır. Zorlamalarda yada sık kullanımda bu sekman açılıp düşmekte ve dil de karşıya fırlamaktadır. Ne yazık ki genelde bu durum hep kapı kapalıyken olmaktadır. Sonuç ise genelde insanlar hep içeride kalmaktadır.

    Böyle bir durumda kapı 1-1,5 cm. kadar aralanabilmekte fakat kapı açılamamaktadır. Bu kapılar ancak içeriden ve hasarlı şekilde uzun sürede  açılabilmektedir. Kilit değişimi ise kaçınılmazdır. Yeni versiyon parlak metalik galvaniz gövdeli kilitlerde bunun önlemi alınmıştır. Eski sistem kilitlerde, kilit değiştirmeden de önlem almak mümkün. Yapılan bir işlem ile dilin karşıya fırlama tehlikesi ortadan kalkmaktadır.

    Bunu mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Çünkü üst katlarda oturuyorsanız ve problem siz içerideyken meydana geldiyse, hemen dışarı çıkmanızı gerektiren yangın, deprem vs. durumlarında dışarı çıkamazsınız.

    Böyle bir kapıyı açmak için,  hasar vermemek adına, zemin katlarda pek sorun olmuyor ama, üst katlarda itfaiye yardımı ile balkondan eve giriyoruz. İçeriden kapıya müdahale ediyoruz.  Bu hem maliyetli hem de zahmetli hem de çok vakit alan bir işlem.

   Aslında hiç bir sorun yokken kilidinizi kontrol ettirmeniz ve yukarıda  sözünü ettiğimiz işlemi yaptırmanız çok iyi olabilir. Tedbirinizi baştan alıp içiniz rahat yaşayabilirsiniz.

Kale Monoblok Çelik Kapı ilidi.