ALARM TAKTIRMANIZ GEREKLİ Mİ ?

Evinizi ve İş yerinizi hırsızlardan nasıl koruyorsunuz?

         Hırsızlar öncelikle, girişi kolay yerleri ve mali değeri çok, ama taşıması kolay olan şeyleri tercih ediyorlar. Yaptıkları işin üstlendikleri riske değmesini istiyorlar herhalde. En az zahmete girecekleri ve en düşük risk alacakları yere girmeyi deniyorlar. Bu nedenle hırsızın içeriye girmesi olasılığı yerlerde girişin zorlaştırılması gerekli. Bunun için ek güvenlik tedbirleri alınmalı,çelik kapı, çift kilit,emniyet kilidi, demir parmaklık, panjur taktırılabilir.Ayrıca karanlık noktaların aydınlatılması,Alarm ve güvenlik kamerası da hırsızların içeri girme süresini uzattığından ayrı bir yarar sağlar. Ancak yine de hepsinin aşılması mümkündür.


Kilit ek güvenlik önlemlerini aldınız.Yine de Alarm taktırmalı mısınız ?

    Eskiden hırsızlar nispeten büyük olan, televizyon, elektronik eşya, halı,gümüş, bilgisayar, kasa gibi malzemelere rağbet ederdi.Fakat bugün daha çok,kolay taşınan küçük ve kolay elden çıkarılabilecek şeylerle ilgileniyorlar. Nakit para, mücevher, cep telefonu en çok tercih edilenleri. Bu eşyalar, içinde insan olan mekanlarda bulunur. Risk alan hırsızlar, yakalanma riskini en aza indirecek malzemeleri kullanmayı tercih ediyorlar. Uyuşturucu sprey ile içeri giriyor,uyuyanların uyanmamasını sağlıyor ve metal arayıcı kullanarak da altın vs. gibi aradığını hemen bulabiliyorlar. içeride insan bulunduğu için de, hırsızlık olayı gaspa giriyor. Bu da, en tehlikeli ve istenmeyen olay olan hırsızla karşılaşma riskini doğuruyor. Hırsız da karşılaşmayı istemediğinden. Böyle bir durumda yakalanmamak için saldırmayı seçecektir. Eğer hırsız içeriye girmeyi başarmışsa ve alarm çalıyorsa rahat çalışamayacak.Yakalanma riski, öncelikle başkalarının hırsızın niyetinden haberdar olmasıyla artacağı için. Pasif koruma önlemlerinin hiçbiri, sürekli çalan bir siren kadar etkili olmayacaktır. Alarm sisteminin asıl yararı burada ortaya çıkıyor. Alarm sistemi, daha başlangıçta,risk gerçekleşmeden hırsızın varlığını haber verir. Ses çıkarır, ışık yakar,telefonla size haber verebilir, polisi arayabilir, hatta hırsızın resmini çekebilir, görüntüsünü kaydedebilir. Kısacası caydırıcı bir koruma önlemidir. Alarm sisteminin varlığı ve devreye girmesi gasp ve soyguna karşı gerçek koruma sağlar.
 


Alarm Sistemi Nedir? Ne işe Yarar?

        Alarm sistemi, hırsızlık, gasp, soygun, tehdit, haneye tecavüz, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını sizin imdadınıza çağıran elektronik çözüm paketidir. Ev veya işyerinizin konumuna, isteklerinize, içerideki yaşama tarzınıza ve bütçenize uygun olarak, tamamen size özel seçilmiş elektronik parçaların birbirleriyle entegre edilmesiyle oluşur. istenmeyen durumu algılar ve alarm verir. Alarm verdiği zaman  sirenle, ışıkla, otomatik telefon bağlantısıyla çevreye ve gerekli yerlere haber verir. istenmeyen durumu; açılmaması gereken bir kapı veya pencerenin açılması, evde bir canlının hareket etmesi, cam kırılma sesinin çıkması gibi hallerin oluşmasıyla anlar. içerideki hareket ve yaşam tarzınıza bağlı olarak hangi bölümü ne zaman koruyacağınıza kendiniz karar verirsiniz ve alarm sisteminizi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Kurma ve kapama işlemleri bir şifrenin tuşlanarak girilmesi veya özel bir uzaktan kumandası ile gerçekleşir.


Alarm Sistemi ve Güvenlik Katsayısı

       Emniyeti artırma bilinci biraz da sağduyu ile sağlanır. Güvenlik planınızı yaparken köpek beslemek, çift kilit takmak, demir parmaklık yaptırmak vs., hepsinin ayrı işlevi vardır. Tüm bu değişik üniteleri kullanmanıza rağmen yine de can alici noktayı kaçırmış olabilirsiniz. Güvenlik katsayınızı artırmalı ve en efektif kullanabileceğiniz alarm sisteminizi de bu kriterlere göre oluşturmalısınız.


Hırsızlara karşı Etkin Korunma Stratejileri Belirlemelisiniz

    Evinize veya  işyerinize hırsızın nerelerden girebileceğini belirleyin. Çevrede dolaşın. Başkaları tarafından görülmeyen, kuytu bölümlere bilhassa önem verin. Buralarda hırsız daha rahat çalışabilecektir. Usta bir çilingir tarafından bazı kilitlerin ne kadar hızlı açılabildiğini göz önünde bulundurun. ideal Durum : En etkin çözüm, girilebilecek tüm kapı ve pencere kanatlarına açılma durumunu algılayan birer kontak yerleştirmektir. Bu sayede saldırgan henüz içeriye girmemişken alarm çalacak ve kişi muhtemelen girmekten vazgeçecektir. içerideki hareket algılayıcıları (PIR'lar) bu durumda sadece sistemin yedeği olacaklar veya nadir olarak görülen cam kesilerek pencere açılmadan girilmesine karşı ek güvenlik oluşturacaklardır. Gerçek Durum : ideal durumda bahsedilen her kanat ve kapıya "kontak" yerleştirilmesi işlemi,Alarm sistemi şartlarıyla dahi oldukça masraflı bir çözüm olacaktır. Bilhassa inşaat sonrası, yerleşilmiş olan konutlarda karşılaşılan problem kablo tesisatın daha önceden çekilmemiş olmasıdır. Bu tip durumlarda kablo kanalı ile veya kablosuz alarm sistemi kullanılabilir. Riskin yüksek olduğu yerler öncelikle güvenlik altına alınır ve sistem istendiğinde genişletilebilir.

 


Öncelikli Korunacak Kritik Noktalar


İstatistiksel bilgilere göre hırsızların içeriye giriş noktaları şu şekildedir :
% 34 ön kapıdan, %26 arka kapıdan, % 15 balkon kapısı veya pencereden ...
1.Öncelik, Sokak kapısı :
Araştırmalar, tüm dünyada hırsızların giriş için en sik kullandıkları yerin sokak kapısı
olduğunu göstermektedir. Bilhassa içeride kimse bulunmadığı zaman yapılan hırsızlıkların,
gündüz soygunlarının genellikle giriş yeri ön kapıdır. Açılmaya karşı "kontak" ile muhakkak korunmalıdır.
2.Öncelik; Arka kapı :
Villaların genelde var olan arka kapıları, terasa açılan bölümleri ikinci sıklıkta girilen yerleridir.

 

Alarm Haber Alma Merkezi Ne İş Yapar


Abonelerin isteği doğrultusunda, çeşitli hizmetler verilmekte ve raporlamalar yapmaktadır:
" Sistemin açma/kapama saatlerinin raporlanması,
" Sistemin hangi kullanıcılar tarafından, hangi tarih ve saatlerde açılıp kapandığının raporlanması,
" Hangi tarihlerde ve hangi sebeplerle alarmın devreye girdiğinin raporlanması,
" Telefon hattının kesildiğinin bildirilmesi,
" Sistemde oluşan herhangi bir arızanın bildirilmesi,
" Sistemin periyodik olarak kendini kontrol etmesi,
" Yeni şifre verilmesi,
" Sistemin kurulması,kapatılması,
" Sadece yangın veya hırsız değil, aynı zamanda sağlık ile ilgili herhangi bir sorun yaşandığında
da size İlgililerin ulaşmasının temin edilmesi.


Alarm Haber Alma Merkezi nin Görevleri

   Günümüzde hırsızlık ve gasp olayları artmıştır. Bunun doğal sonucu olarak güvenlik sistemlerine olan gereksinim daha çok ortaya çıkmıştır. Gasp olaylarını dikkate alırsanız, sadece alarm sistemi kurdurarak tam bir güvenlikten söz etmek doğru değildir. Merkeze bağlı olmayan bir alarm sistemi siz yokken hırsız girdiğinde veya yangın çıktığında alarmın tek başına çalması pek bir şey ifade etmeyecektir. Bu durumlarda, mevcut alarm sistemini Alarm Merkezi bağlantısı ile tam bir güvenlik unsuru haline getirmek mümkündür. Böyle bir durumda merkezdeki uzmanlar derhal size ve olaya müdahale etmesini istediğiniz diğer kişilere ulaşacaktır. Alarm Haber Alma Merkezi işyerinizi alarm sisteminiz sayesinde 24 saat 365 gün kesintisiz denetler. Size aynı zamanda "OTOKONTROL" imkanı sağlar. Bu şekilde doğrudan olayın içinde olan yılda 9000 hatalı alarma müdahale etmek zorunda kalan Emniyet Güçleri bu yükten kurtulacak, kendilerine ulaşan "doğrulanmış" bilgiye müdahale edecektir. Bu sistem aynı zamanda Avrupa ve Amerika' da uygulanan sistemdir. Konunun sigortacılık sistemi ve çıkarılan Avrupa Birliği Uyum yasaları ile ilişkisi vardır. Gelişen teknoloji nedeni ile kullandığınız cihaz ve araçları değiştirdiğiniz gibi alarm sisteminizi' de yenilemiş olabilirsiniz. Bu sistem değişikliğinden sonra yıllarca hiçbir değişiklik yapmadan korumanızı sağlayabilirsiniz. Çalıştığınız Alarm Haber Alma Merkezin' den memnun olmazsanız dilediğinizde bir başka firmayla çalışabilirsiniz. Mevcut alarm sisteminizin revizyonu yapılarak yeni sisteme bağlantısı yapılabilir. Alarm Merkezi, haftada 7 gün / 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz, herhangi bir olası istenmeyen durum karşısında başkalarını haberdar edebileceğiniz bir haberleşme olanağıdır.


    Buradaki amaç, olası risklerin gerçekleşmesi durumunda yetkililere bilgi aktarmak ve olaya müdahale edilmesini temin etmektir. Alarm sistemleri günümüzde konutlarda ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak alarm sistemleri tek başına tam bir koruma sağlayamazlar. Örneğin, siz evde yokken evinizde yangın çıkarsa alarm sisteminiz hemen devreye girebilir, fakat alarma müdahale edecek birileri bulunmazsa sirenlerin çalması pek bir anlam ifade etmez. İşte bu ve buna benzer birçok noktada Alarm Haber Alma Merkezindeki sistem devreye girer. Alarm Haber Alma Merkezine bağlıysa, lokal sirenler devreye girmese bile, yangın sinyali en geç 20 saniye içerisinde Alarm Haber Alma Merkezine ulaşır. Buradaki görevli operatörü, olayı sizin önceden bildirmiş olduğunuz telefon numaralarına ve güvenlik birimlerine anında bildirir. Böylece alarm sisteminiz, dolayısıyla eviniz,işyeriniz,deponuz vb. 24 saat gözetim altında tutulmuş olur.Ayrıca,sadece yangın ve güvenlikle alakalı değil,24 saat gözetime ihtiyaç duyulan her türlü kritik değer Alarm Haber Alma Merkezinden kontrol edilebilir. Abone tarafındaki alarm sisteminin panel ve kominikatörüne bağlı olarak, Alarm Haber Alma Merkezine yangın, baskın, soygun, tıbbi alarm, su baskını, açılış kapanış ve servis ile ilgili bilgiler iletilebilir. Sistemlerin Açılış-Kapanış özelliği ile hangi kullanıcının ne zaman Açılış-Kapanış yaptığı belirlenebilir. Böylece çok kullanıcılı sistemlerde kendi içinden soyulma riski ortadan kalkar. Açılış-Kapanış saatleri ile işyeri mesai saatleri puantajı çıkarılabilir. Alarm Haber Alma Merkezine servis ile ilgili mesajların gelmesi ile yanlış alarmlar büyük ölçüde azaltılabilir ve servis zamanından tasaarruf sağlanabilir. Alarm Haber Alma Merkezlerindeki DOWNLOADING/UPLOADING özelliği sayesinde merkezlerden program değişikliği yapılabilir veya siz tatildeyken alarm sisteminizi kurmayı unutmuşsanız, merkezdeki operatöre sistemi kurma talimatı verebilirsiniz.


Alarm Merkezinde Sistem Nasıl işliyor?

          İstenmeyen bir durum meydana geldiğinde alarm sisteminiz, anında telefon hatları üzerinden Alarm Merkezini arayarak detayları iletir. Kod numaranız altında ilgili bilgiler ekranlarda görülür. ilk etapta sizi telefonla arayarak alarmın gerçek mi yanlış mı olduğunu belirlenir. Gerekirse size parola sorulur. Alarmın gerçek olduğunun doğrulanması durumunda, alarmın türüne göre, daha önceden  bildirdiğiniz kişiler ve yerleri sırasıyla aranır ve ihbarı iletilir. istenmeyen durum, alarmın çalmaya başlaması dışında sistem arızası, uzun süreli elektrik kesintisi veya telefon hat arızası da olabilir. Merkez, sağlıkla ilgili sorunlar ve gasp türü zor kullanılan hallerde de alarm sistemi üzerinden ihbar alabilir.


Alarm Merkezine Abonelik  İşlemleri

   Abonelerden, herhangi bir olay ortaya çıktığında öncelikle haber verilmesini istediği kişilerin telefon numaraları alınmaktadır. Alarmı devreden çıkarmaya yetkili kişilerle ortak bir parola belirlenmektedir. Mevcut Alarm sistemi ile Alarm Merkezine Abone Edilebilir Mevcut alarm sistemi güncel olmasa bile teknik uyum sağlanabilmesi durumunda Alarm Merkezine üye olabilirsiniz.


Nasıl Abone Olunur?

   Türkiyenin neresinde olursa olsun, Eğer evinizde veya işyerinizde halen kullanmakta olduğunuz bir güvenlik sistemi var ise; Bu güvenlik sisteminin 24 saat bir merkezden gözetlenip, alarm anında size veya ulaşılmasını istediğiniz kişiler ile temasa geçmesini istiyor iseniz  Sadece bir telefon hattı ile güvenlik sisteminizi bir AHM'ye bağlanabilir. AHM Müşterisi Olmanın Avantajları AHM'nin Müşterilerine verdiği hizmetler; Alarm sisteminizin 24 saat aralıksız izlenerek gelen sinyallerin takip edilmesi, Her ay başında Alarm aktivite raporlarının posta ile tarafınıza ulaştırılması, Telefonla sisteminiz ile ilgili problemlere teknik destek.  Seçeceğiniz Alarm Haber Alma Merkezi tarafından size verilebilecek hizmetlerdir.


Alarm Sisteminin Yapabilecekleri

Çoğu alarm sistemi, konut ve işyerleri için özel olarak tasarlanmıştır. Kişilerin korunmasına, maddi değer taşıyan
eşyanın korunması kadar önem verilmiştir. Yaşayış tarzını esas alabilir, içeride yaşayan kişilerin hareket
özgürlüklerine öncelik tanıyabilir ve koruma konseptini bunun çevresinde kurabilir.
" Hırsızlık teşebbüsü olduğunda siren çalar, telefon ile Haber Alma Merkezine alarmı veya girişi bildirebilir.
Merkez gerekli yerlere veya size haber verebilir, istenirse siren kapatılabilir;
" Yaşanan mekanda istenen her odayı, kapıyı, pencereyi ayrı ayrı koruma altına alabilir;
" Bazı Marka ve modellerde panik tuşları yardımıyla içeride soygun, yangın veya sağlık sorunu olduğunu merkeze anında
bildirebilirsiniz;
" Her türlü önleme rağmen gasp durumunda bile, alarm sistemini devreden çıkartmaya zorlandığınızda,
kullanacağınız özel şifre ile bunu merkeze sessizce bildirebilirsiniz;
" Duman algılayıcısı ile yangını henüz başlangıç aşamasında haber verebilir;
" Uzaktan kumanda ile kurulup kapatılabilir;
" Alarm durumunda içerideki sesleri dinleme, hoparlörle anons yapma olanağı sağlayan ek üniteler
bağlanabilir;
" Kendi çalışmasını sürekli kontrol eder, arızasını kendi tespit edebilir, Haber Alma Merkezine bildirebilir;
" Elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için dahili bataryası vardır;
" Telefon hattı üzerinden kumanda edilebilmesini sağlayan ek ünite bağlanabilir;
" Telefon hattının kesilmesi durumunu da sürekli kontrol edebilir ve gerektiğinde haber verebilir;
" İçeride yaşayan herkes için ayrı şifre kullanma imkanı mevcuttur;
" Dahili hafızası vardır, son yapılan işlemleri kaydedebilir;
" Alarm Merkezine bağlanabilir ve bu şekilde tüm alarm işlemlerinin 24 saat uzman personel tarafından
izlenerek size bildirilmesine olanak tanır;
" Mekan değişikliklerinde rahatlıkla taşınabilir;
" Hem kablolu, hem de kablosuz sistem türleri vardır..
Alarm  kurulmadan önce keşif yapılabilir. Bu doğrultuda sistem tasarlanabilir ve bütçeniz çerçevesinde gerçekleştirilebilir.


Evcil Hayvan Besliyorsanız Ne Olacak...

   Normal hareket algılayıcılar, serbest dolaşan ev hayvanlarını gördüklerinde de alarm verirler. Bu nedenle bilhassa evde kedi, köpek, kuş beslendiğinde özel çözümler üretmek gerekir. Daha fazla pencere kontağı kullanmak, Pir'leri yerden belirli bir yüksekliğe kadar olan bölümdeki hareketi algılamayacak şekilde ayarlamak, hayvanların evin hırsız girmesine karşı duyarlı bazı bölümlerine girmelerini önlemek gibi önlemler alınabilir. Bunların yanında, belirli bir boya kadar hayvanları algılamayan özel PIR çeşitleri de mevcuttur. Siz içeride Yokken... Alarm sisteminizin bütün algılayıcılarını devreye alırsınız. Birkaç saatliğine veya aylarca dışarıya çıkmış olabilirsiniz. Alarm sisteminiz bu süre içinde aralıksız görev yapacaktır. Elektrik kesintilerine karşı bataryası olacaktır. Telefon hattı kesilmediği sürece dünyanın her yerine haber ulaştırabilecektir. Size veya istediklerinize, arızalanması veya alarm çalması durumunda haber verecektir. Alarm durumunda siren çalarak çevreye sinyal yayacaktır. Siz içeride iken... İçeride yaşarken de alarm sisteminizin bir kısmını çalıştırabilirsiniz.
    Örneğin gece yatarken veya çocuğunuz evde yalnız iken, dış kapı ve pencerelerin açılması durumunda veya yangın halinde alarm çalmasını isteyebilirsiniz. Evde gece kullanmadığınız odalarda bir canlı hareket ederse de alarm çaldırabilirsiniz. bir alarm sisteminin belki de parayla ölçülemeyecek değerini, siz içeride iken koruma özelliği oluşturur. iyi tasarlanmış ve kurulmuş bir alarm sistemi, korunmaya muhtaç aile bireylerinin evde daha huzurla yalnız bırakılabilmelerini sağlar. işyerlerine Özel. Yoğun ışıklı işyeri ortamları için profesyonel tip hareket algılayıcıları da bulunmaktadır. Vitrinli ortamlarda cam kırılma algılayıcısı yaygın olarak kullanılmaktadır. İşyerinizde çalışan her kişiye ayrı şifre vererek, personel denetimi yapma şansınız da bulunmaktadır.


Alarm Algılayıcı Çeşitleri

    Alarm sistemleri , değişik algılayıcılar aracılığıyla içeriye girmeye çalışan davetsiz kişileri belirler, cam kırılması ve yangın gibi olayları tespit eder. Bazı algılayıcılar kablo ile sistem paneline bağlanırken, bazı modeller kablosuz çalışabilir.
1. Kapı ve pencere açılması (Kontak) : kapı, pencere, dolap kapakları, çatı kapağı gibi bir bölümü sabit
diğeri hareketli iki kanadın arasının açılması durumunda alarm verir. En çok tercih edilen algılayıcı türüdür.
2. Görünmez Işınlı Bariler Sistemi :
Görünmez bir işin vardır ve yolu kesildiği zaman alarm verir. Pencerelerin dışına monte edildiğinde hırsız
henüz kanadı açamadan devreye girer. Geceleri açık bırakılmak istenen pencere,kapı,balkon gibi giriş riski
olabilecek yerlerde dış veya iç alanda kullanılabilir.
3. Canlı hareketi (PIR) : bir odada, koridorda, bölümde herhangi bir canlı hareket ettiği zaman alarm
verir. Küçük ev hayvanlarının varlığından etkilenmeyen türleri vardır.
Canlının yaydığı enfraruj sinyallerini algılayarak çalışır. yaygın kullanılır.
4. Cam kırılması : bir mekanda cam kırılma sesiyle birlikte bir basınç (şok) dalgası eşzamanlı
oluştuğunda devreye girer.
5. Duman (yangın) : Yangın alarmı için kullanılır.
Yoğun duman algıladığında devreye girer. Hassasiyeti ayarlanabilir. Yangın alevi çıkmadan önce,
henüz duman aşamasında akut yangın tehlikesini veya doğrudan yangını haber verir. Sistemlerde 24 saat
devrede bırakılır.


Alarm sisteminin Kullanımı

   Genelde Alarm Sistemlerinin  duvara monte edilmiş şık görünümlü bir tuş takımı vardır. Bu tuşlar aracılığıyla sistem kurulur (devreye alınır) veya bir şifre girerek kapatılır (devreden çıkartılır) sistemde istendiğinde gündüz ve gece farklı algılayıcılar devreye alınabilir. Dışarı çıkmadan önce tuşlar yardımıyla sistem çalıştırılır. Geri dönüldüğünde ise belirlenen maksimum süre içinde şifre girilerek alarm kapatılır. İstenirse uzaktan kumanda ile de bu uygulama gerçekleştirilebilir.