Apartman Kapısı Rüzgarlı Havada Neden Kapanmıyor ?

      Normal zamanda iyi çalışan apartman kapınız, Kış gelince sanki huy değiştirir. Aralık kalıp bir türlü kapanmaz. Bu da risk oluşturur.Kapıları rüzgar alan yöne bakan apartmanlarda en sık rastlanan bir sorundur. Pek çok çareler arar, kilit , kapı hidroliği değiştirip durursunuz. Sorun başta çözülmüş gibi görünse de kısa bir süre sonra aynen devam eder. 

     Acaba bunlar neden oluyor?  Başlıca neden, kapınızın ihtiyacı olan öngörülen güçten daha düşük güçte seçilmiş ve takılmış kapı kapatma hidroliği. Hele birde hatalı takılmışsa kapınız normalde çarpar, rüzgarlı havada ise açık kalır. Aynı zamanda ayar tutturmak mümkün olmaz. Pek çok yönetici ''tamam ama ben iyi bir marka hidroliği daha yeni taktırdım'' diyor. Haklısınız, fakat siz iyi ama düşük güçte bir hidrolik taktırdınız.

     Zaten sorun sadece kapı kapatma hidroliğinden kaynaklanmıyor. Yeterli güçte bir hidrolik sorununuzu %75 oranında çözebilir. Fakat bu kesin bir çözüm olmayabilir de. Hidroliğiniz güçlü olduğu halde hala kapınız rüzgarda kapanmayabilir.  Peki neden kapı rüzgarda kapanmıyor? Binanın içi ile dışı arasındaki basınç farkı  hava akımı oluşturuyor. Bunun sonucu içeri doğru olan güçlü hava akımı kapınızı içeri doğru iter.Yani hava içeri girmek ister. Hatta bazı yer ve zamanda bu akım o kadar kuvvetli olur ki kapıyı elinizle iterek bile kapatmanız zor olur. Kilidin dili kapı karşılığına dayanır kalır kapanmaz. Sanki kapıyı biri tutuyormuş yada arada bir engel konmuş gibi olur. Bu çok sinir bir durumdur. Yeterli güçte bir hidrolik kullanıyorsanız rüzgar hafifleyince veya kesilince kapınız kapanacaktır. Aslında bu rüzgarı engellemek tüm sorunları çözebilir. Nasıl mı?

     Unutmamak gerekir ki kapı kapatma hidroliğiniz ve kapı kilidiniz  senkronize çalışarak birlikte kapınızı kapatırlar. Bu onların bir birlerine uygun olmalarını gerektirir.  Kilidinizdeki bir küçük bir sorun da kapınızın kapanmamasına yol açabilir. Bu durumda hidrolik kapıyı kapatmıyor sanırsınız. Fakat asıl suçlu kilit olabilir. Bazen birkaç dakikalık bilinçli bir müdahale tüm sorunlarınızı çözebilir. Kilit ile hidroliğin uyumu çok önemlidir. İlk başta iyi seçim yapılmalıdır.

     Bazı durumlarda birkaç ayar ve müdahale ile bu uyum sorunu belirli oranda giderilebilmektedir. Genelde mekanik sistemi sert yaylardan oluşan bir kilit  takılan kapılara yeterli güçte kapı hidroliği takılmadığı görülmektedir. Bunun nedeninin bilinçsizlik ve maliyeti düşürmeye çalışmak olduğunu düşünüyorum.  Kapı kapatma hidroliğiniz kapınızın ağırlığını, kilidinizin bazen sert olabilen yay sistemini ve buna ek olarak oluşabilecek rüzgar gücünü karşılayabilmelidir. Tabi bunları karşılamak uğruna çok fazla güçte bir hidrolik tercih etmekte sakıncalı olabilir. Binada yaşayan bazı yaşlı insanların ve çocukların kapıyı açmaları güç olabilir. Yada onları sürükleyip sıkıştırabilir. Hatta düşürebilir. Çünkü hidroliğin çok fazla gücü kapınızın ağırlığını ve hareketini arttıracaktır. Çözümü gücü ayarlanabilen bir hidrolik tercih etmek olabilir. Apartman kapı çözümleri vb. için bizi arayın. 0 535 289 22 69 - 0 232 228 00 05