Apartmanınızı Hırsızlıktan Korumak İçin.
   
        Daire sakinleri balkon,pencere ve kapıları için belli önlemleri mutlaka almışlardır. Fakat apartmanın iç ve dış genel kullanım alanları ayrıca ele alınmalıdır.

       İşini seven ve ciddiye alan bina yöneticileri, sorumluluk duygusu ve vicdanlarından ötürü bu konuya özellikle dikkat etmek isteyeceklerdir. Bu yazıyı okuduktan sonra belki sizde binanızı tekrar gözden geçirmek isteyeceksiniz.

    Ortalama risk taşıyan bölgelerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

*  Merdivenlerden havalandırma boşluğuna açılan pencereler.

*  Koridor ve merdivenlerden binanın dış duvarlarına açılan pencereler.

*  Kapalı yada açık otoparklara açılan kapı ve pencereler.

*  Asansör ve makine dairelerinin kapı ve pencereleri.

*  Çatıya açılan kapı, pencere ve kapaklar.

*  Bodrum, kömürlük, sığınak, vs. bina dışına açılan pencere ve kapılar.

*  Kapanma sorunu olan bina giriş kapısı.

*  Diyafon sisteminin olmaması. ( Gelen kişinin kimliği saptanamaz. Yanlış kişiye kapı açılabilir. )

 

    Bu noktalardan bazıları sizin binanızda varsa belki sizde buralarda önlem almayı düşünebilirsiniz.

        Kuytu, köşe, karanlıkta kalan kapı ve pencereler  hareket detektörlü otomatik aydınlatmayla aydınlatılabilir. Pencerelere demir parmaklık takılabilir.

        Bina giriş kapısını tam ve sağlıklı kapanması sağlanabilir. Kim olduğu bilinmeyen kişilere kapı açılmaması konusunda bina sakinleriyle konuşulabilir.

        Zaman içinde not aldığımız bazı gözlemleri paylaşmak isteriz.

       Apartman kapıları %25 oranla  '' kim o '' demeden hemen açılıyor. %75 oranla kim olduğu soruluyor. Fakat genelde  '' posta, elektrik, su '' gibi seslenişlerde kapı hemen açılıyor. Hatta ''lütfen açar mısınız'' diye rica ederseniz bile kim olduğunuz sorulmadan açılıyor. Bu gözlemde 1. ve zemin katlara özellikle dikkat edildi. Çünkü kapıya o daireler daha yakın ve geleni daha iyi kontrol edebilirler. Fakat hemen hepsinde kapı açılıp, gelenin kimliği kontrol edilmedi. Fakat az da olsa, çok duyarlı olup 4.-5. katlardan balkona çıkıp kontrol edenler de görüldü.

      Görülüyor ki  insanlarımız bina kapısını hemen açmaya eğilimindeler. Tabii onlar mutlaka insanlara güveniyorlar. Kötülüğü kimseye yakıştırmıyorlar. İyilik yaptıklarını düşünüyorlar.  Fakat art niyetli bir kişi iyi niyetten yararlanıp zili çalıp rahatça içeri girebilir. Evde olmayan bir kişinin dairesine girmeye çalışabilir. Kapısını zorlayabilir. Hem de güpegündüz.

     Belki bu konuda bina sakinlerinizle ciddi bir konuşma yapmak isteyebilirsiniz. Güvenlik risk analizi artık bir meslek haline geldi. Sizde bunu kendi kendinize binanız için basitçe yapabilirsiniz. Basit yöntemlerle etkili önlemler alabilirsiniz. Binanızın güvenlik risklerine farklı bir açıdan bakmak için Alarm gereklimi? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

    Bilmelisiniz ki  sadece bu bilgileri okumanız ve üzerinde düşünmeniz bile sorumlu bir yönetici olduğunuzu gösterir. Bu konuda sarf edeceğiniz küçük bir gayret ve küçük bir önlem bile çok şey başarabilir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bina sakinleriniz size minnettar olacaktır. Çünkü sizin bu ilginize ihtiyaçları var.

   Burada ele alamadığımız bazı şeyleri sizde fark etmiş olabilirsiniz. Apartman kapı çözümleri , kilit ek güvenlik ve daha fazlası için bizi arayabilirsiniz. 0 232 228 00 05 - 0 535 289 22 69