ÇARESİ VAR

Bir sürü anahtar taşımaktan bıktım.
Kapınızda birden çok kilit varsa pek çok anahtarı bir arada taşıyorsunuz.Kilitleriniz incelenerek anahtar sayınız en aza ,belki de tek bir anahtara indirilebilir. Tek bir anahtarla tüm kilitlerinizi kullanabilmeniz şüphesiz çok hoş.Keşif yoluyla bunu tespit edip maliyet çıkartabiliriz.
 

Kapıyı açıp kapatırken çok zorlanıyorum.
Anahtarı çevirirken parmaklarım acıyor.
Kapınıza sünger taktıysanız ya da kapınızda düşüklük varsa yada kildiniz çok eski ise bu sorunu yaşayabilirsiniz.Süngeri söküp kilidi yağlayın ,tekrar deneyin sonuç alamazsanız uzman bir el gerekiyor demektir.


Anahtar yerinden çıkmıyor.
Anahtarı çıkaramıyorum.Çıkarınca dil dışarı çıkıyor.Kapatamıyorum. Kilit göbeğiniz kalitesiz malzemeden üretim.Büyük ihtimalle arksında başka bir anahtar varken kullandınız.Her iki taraftan anahtar takarak anahtarları aynı anda farklı yönlere çevirerek yada birini sabit tutup diğerini çevirerek sorunu belki çözersiniz.Fakat sorun tekrarlayacaktır. Hemen iyi bir göbek taktırmanızı öneririz.

Dili çektirirken kapı kilitleniyor.
Kapımı iki kere kilitliyorum sorun yok.İki kere açıyorum sorun yok. Tam üst dili geri çektirirken çoğu kere bir tur kilitleniveriyor.Kapı açık halde deniyorum yine aynı.Kilit yaylarında gevşeme ve hareketli parçalarda metal yorgunluğu,aşınma var.Yay değişimi sorunu bir süreliğine çözebilir.Fakat bu arıza meydan geldiyse bayağı bir aşınma olmuş demektir. Kilit değişimi öneriyoruz.

Çarparak kapatabiliyorum.
Kapımda kilitlenme açma sorunu yok.Sadece kapatırken çarpmadan kapanmıyor. Kilidinizin dili yağsız kalmış. Dilin karşıya çarpan yüzeyine değil arka kısmına bir damla yağ. Küçük parmağınızın ucunu yağa değdirin dilin arkasına sürün.Yağ mutfak yağı olmamalı.Makine yağı olmalı. Artık kolay kapanacaktır.

Kapımı kapatırken zorlanıyorum.
Kapı sürtüyor. Nedenleri kapı düşmesi,sünger takılması,kapının kanırtılarak zorlanması olabilir. Süngeri sökün,çelik kapı ise sürtme noktalarını çekiçle dövün. Kapıda düşüklük varsa menteşelere pul koyarak yükseltmek çözüm olabilir.
 

Anahtarım Boşa Dönüyor, Kapıyı açıp kapatmıyor.   

Kilit göbeğinin armut dediğimiz kilit mekanizmasını hareket ettiren parçası olmalı. Kalitesiz ürünlerde çok sık rastlanır. Kilit göbeği değişmeli.

Yeni Göbek aldım Takamıyorum.         

 Daha doğrusu eskisini çıkaramıyorum. Yeni almış olduğunuz göbeği incelerseniz, anahtarı takmadan bunu yapamayacağınızı anlarsınız.Göbeğin ortasındaki siyah parça biraz dışarıda kaldığından, anahtarı takıp onu içeri çektirmeden göbeği yerine takamaz ve çıkaramazsınız. Çekiçle vursanız dahi yerinden çıkmaz. Bu demek oluyor ki eğer anahtarınız tamamen kayıpsa yardım almadan yeni göbeği takamazsınız çünkü eskisini çıkaramazsınız. Pek çok yeni kilit için bu geçerlidir.