ÇİLİNGİRLİĞİN RİSKLİ YANLARI

    Öncelikle belirtmeliyim ki ustalığımızın hafife alınması, kolay gibi görülmesi, yatırım ve eğitimimizin ve bizim için bazen hiçte uygun olmayan saatlerdeki hizmetimizin olağan ve sıradan görülmesi çok üzücü bir durum.

      Aşağıdaki olayı yaşadığınızı düşünün.

      Pazar akşamı yazlıktan evinize dönüyorsunuz. Saat gece 12:00 civarı eve geldiniz. Bütün eşya ve yüklerinizi 7.kattaki evinize çıkardınız anahtarı çantanızdan çıkardınız ve o da ne yanınızda yazlığın anahtarları var ve bu evinizin anahtarları yazlıkta kalmış. Yinede arabayı ve tüm çantaları arıyorsunuz fakat anahtar yok. Çaresiz çilingir çağıracaksınız. Ama hiç çilingir tanımıyorsunuz. Aynı zamanda her taraf kapanmış. Acele ederek açık bir yerler arıyorsunuz  ki çilingir sorasınız. Kapanmak üzere olan bir Internet cafe den   google.com.tr ' ye girip çilingir aratıyorsunuz ve Yire Çilingir 'e ulaşıyorsunuz. Önce annenizde yada kardeşinizde kalmayı düşündünüz ama onlar da evde yok. Çoluk çocuk gece yarısı sokakta kaldınız. Yol yorgunu ve uykusuzsunuz. En fazla 15 dk. da kapınızı açacak bir çilingir gözünüze nasıl görünür.

 

* Çilingire ihtiyacı olanlar genelde pek müsait olmadığımız zamanlarda bizi arar örnek olarak sabaha karşı saat 3:00  Bu saate uyanıp kendine gelmek. Kış ise yol ve soğuk hava koşullarıyla başa çıkmak. Dikkatini toplayıp iş yapmak. Sonrasında ise yeni bir iş yada sabah için hazır olmaya çalışmak oldukça zor.

*  Bazen evin gerçek sahibine değil art niyetli bir kişiye kapı açma tehlikesi de var. Bir kandırmaca oyun oynanabilir. Dikkat etmezseniz  hırsıza kapı açabilir ve istemediğiniz halde suç ortaklığı ile suçlanabilirsiniz. Bu imkansız görünebilir ama pek çok örneği yaşandı. Bu nedenle dikkatli, ayırt edici ve daima işi sağlama almalısınız. Evin açtıran kişiye ait olduğundan emin olmak için  belge ve şahitler istemelisiniz.Mutlaka tutanak tutmalısınız. Haklı şüpheleriniz varsa yada tehdit altında hissederseniz polis eşliği istemelisiniz.  Üstelik bunu herkesin uyuduğu gece yapmalısınız.

*  Yeni bir müşterinize kapı açtınız. İçeri girip kapıyı kapatırsa ve ücretinizi ödemediyse. Birkaç kere kapıyı çalmaktan başka bir şey yapamıyorsunuz. Kapıyı açmaya çalışmak zorlamak haneye tecavüz sayılacağından direk suçlu duruma düşüyorsunuz. Dava etmek isteseniz bu kadar para için değmez. Kullanıldığınıza mı yoksa aldatıldığınıza mı  yanarsınız. Çaresiz kabulleniyorsunuz. Yada paranızı baştan isteyeceksiniz. Tabi henüz yapmadığınız işin parasını da nasıl isteyeceksiniz oda ayrı bir konu.

*  Kapı açma sırasında baştan belirtilmesine rağmen kırılma, dökülme, kilit göbeği değişimi olduysa, bu genelde size yüklenmeye çalışılır. Başta '' kır kardeşim parası neyse veririz. Yenisini takarsın. Bir an önce evime gireyim '' denir. Sonrasında ise '' 10 dakikada ne kadar da çabuk açtın. Bir şey değilmiş ya  bende zor bir şey sanmıştım.''  Kilit göbeğini neden kırdın?  Senin başka aletin yok muydu? vs. sorularla yaptığınız iş önemsiz, zahmetsiz gösterilmeye çalışılır. Amaç az ödeme yapabilmek. Siz ne düşünürdünüz.

Gece saat  01:00' da telefonunuz çalıyor. Nazik bir beyefendi komşusu olan bir bayanın yolculuktan döndüğünü ve anahtarı olmadığını aynı zamanda eşinin de şehir dışında olduğunu kapı açılması gerektiğini söylüyor. Hemen ulaşıyorsunuz, site güvenlik görevlisi ve komşusunun yanında kapıyı açıyorsunuz. Yanlış bir durum yok. Yalnız, bayan hiç parası olmadığını ve yarın eşi gelince ücreti ödeyebileceğini söylüyor. Komşusu da borç vermiyor. Çaresiz gidiyorsunuz. Ertesi gün paranızın gelmesi gereken saatlerde. Bir polis sizi almaya geliyor.''  Hakkınızda şikayet var hırsızlığa yardım etmişsiniz  ifade vereceksiniz. '' diyor. Sizi alıp götürüyor. Öğreniyorsunuz ki  o bayan eşiyle kavgalıymış ve 15 gündür ayrılarmış. Bayan kapıyı açtırıp evden bazı eşyaları ve para almış. Eşi de şikayetçi olmuş. Amme davası haline geldiğinden davadan ve şikayetten vazgeçilemiyor. Hem para kazanmadınız. Hem gece rahatsız oldunuz. Hem de  zanlı olarak hakim karşısına çıkacaksınız. Nasıl iş ama.