Fiam (Çivi) Kilit.

     Pek çok  çelik ve ahşap kapıda artık iki tane kilit var. Altta Yale tabir edilen değişik modelde kilitler kullanılır. Genel olarak bu kilitlerin ahşap kapılarda olanlarında normal, çelik kapılarda olanlarında  bilyeli olarak bilinen yassı anahtarlı göbekler kullanılır. 

     Üstte fiam (çivi) anahtarlı kilit kullanılır. Fiam  kilitlerin ve anahtarların bir kuralı vardır. Bu anahtarların tutma yerindeki tırtırlı yer anahtarı takarken ve çıkarırken mutlaka yukarı doğru olmak zorundadır. Aksi hallerde zaten girmez ve çıkmaz. Eğer anahtar diğer pozisyonlarda girip çıkıyorsa ( Zaten farklı pozisyonda anahtar girdiyse bile açmayacaktır. Eğer döndüyse yerinden çıkmayacaktır.)  anahtarda ve göbek pimlerinde aşınma olmuştur. Anahtarın girdiği kısımda ise bollaşma vardır.

    Fiam kilitler en küçük kilit göbeğine sahiptir. Onu kilidin dışında görenler ''kapımı bu mu açıp kapıyor''  diye şaşırabilirler. Küçük oluşu onu nazik bir göbek yapar. Dikkatli ve özenli kullanım ister. Küçük ve nazik olması onu güçsüz ve güvensiz yapmaz, tersine açılması zordur. Kapının içine gömülü olduğundan sabotaj ve saldırıya karşı doğal olarak korunmuştur. Usulüne uygun olarak kullanılan iyi marka bir fiam kilit yıllarca sorunsuz hizmet verecektir. Bu nedenledir ki Kale Kilit  diğer modelleri gibi bu kilide de  5 yıl garanti vermektedir.

    Fiam kilit kullanıyorsanız ve benzer sorunları yaşıyorsanız. Kilidinizle başınız dertte yada çok az kaldı demektir. Fiam göbekler en ekonomik göbektir. Değiştirmekte geçikmeyin.