Güvenliğiniz için sizin yapabilecekleriniz.
Güvenlik Alarm Sisteminiz Yoksa Aşağıdaki önlemleri mutlaka alınız.


1. Kişisel alışkanlıklarınızı inceleyin. Evde olmadığınızı her zaman herkes bilir mi?
2. Siz evde yokken gazetelerinizin evinizin önünde birikmesine izin vermeyin.
3. Uzunca bir süre evinizde yokken, çöp toplama günlerinde ara sıra çöp kovasını sizin kapınıza koymasını ve sonra da geri almasını bir komşunuzdan yada arkadaşınızdan rica edin.
4. Yine ayni şekilde, bir arkadaşınız ara sıra arabasını sizin evinizin önüne koymasını temin edin.
5. Postalarınızı aldırın, birikmesine fırsat vermeyin.
6. Eğer villada oturuyorsanız, çimenlerinizin siz yokken de kesilmesini temin edin.
7. Gündüzleri yanık kalan ışıklar içeride bir müddet kimsenin olmadığı mesajını verir. Bunun için zaman ayarlı ışıklandırma sistemi kullanın.
8. Anahtarınızı paspas altı, posta kutusunun içi gibi yerlere saklamayın.
9. Kilit üstünde anahtar bırakma huyunuz var ise hemen bundan vazgeçin.
10. Kısa süreli bir yere gitseniz bile garaj kapısını, arabanız içinde değil iken açık bırakmayın.
11. Birçok kilit kredi kartı ile kolaylıkla açılmaktadır. Dışarı çıkarken sadece kapıyı çekip çıkmayın, muhakkak en az bir kere kilidi çevirin.
12. Pencereler hırsızların en sevdiği ikinci giriş noktalarıdır. Eğer alarm sisteminiz varsa bunu belirten etiket yapıştırmak caydırıcı olabilir.
13. Dışarıdan, merdiven yerine geçe bilecek ağaçlara vs. dikkat edin.
14. İçeri girişin daha saklı olduğu noktalarda ışıklandırmayı kuvvetli yapın.
15. Kapıya, dışarıda olduğunuzu bildiren notlar bırakmayın.
16. Dışarıdan evinizin içi değil sadece perdeleriniz gözüksün.
17. Konut ve işyeri anahtarları çok kolay kopya edilebilir. Arabanızı park eden kişilere sadece aracınızın anahtarını verin, diğer anahtarlarınızı ayrı tutun.

              Hırsıza kilit dayanmaz ama yine de, hırsız için caydırıcı olması açısından kapıların dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Çıkaracağı gürültüden belki rahatsız olur kaçar diye, işyerinize hırsız alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemi kurdurun. Kapı ziline isim yerine apartman numaranızı veya isminizin baş harflerini yazın. Apartmanın giriş ve çıkışını kontrol edecek kapıcı bulundurun ve bu şahsı hırsızlık olayları
ile ilgili olarak zaman zaman uyarın.

      Banyo tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerlere ve çatıya çıkış kapaklarına demirli parmaklık yaptırınız. Alt katlar için pencere ve balkon kapılarınıza parmaklık yaptırınız. Ancak bu üst katlara tırmanacak
şekilde olmasın. Pencereniz yüksekte ise yakınlarına tırmanabilecek malzeme bırakmayınız. Mücevher, kürk, halı ve benzeri eşyalarınızın çekilmiş bir fotoğrafını, televizyon , müzik seti , kamera gibi elektronik eşyalarınızın seri numaralarını gösteren bir liste bulundurunuz. Evinizde silah bulundurmak
durumunda iseniz iyi muhafaza ediniz. Herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsız silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına da engel olacaktır. 

          Kısa süreli evde olmayacağınız geceler de bir odanın ışığını açık bırakınız. Hırsıza biz evde yokuz, rahatlıkla
çalışabilirsiniz derecesine perdeleri sıkı sıkıya kapatmanız gündüzleri evinizin keşfedilmesini sağlayacaktır. Otopark görevlisine oto anahtarı ile birlikte ev anahtarını teslim etmeyin. Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde güvenilir bir komşunuza anahtar bırakın ve evi kontrol etmesini tembih edin. Gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar.

          Evinize ve işyerinize geldiğinizde camınızın kırıldığını veya kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, içeride şahıs yada şahıslar içeride olabileceğinden içeri girmeyiniz ve derhal 155 Polis imdat’ı arayıp gözetlemeye devam ediniz. Eşyalar mağaza, market , dükkan ve benzeri yerlerde satılır.Elde satılan eşyaların hırsızlık ve kaçak mal olma ihtimali yüksektir ve fiyatları caziptir. Bilmeyerek de olsa çalıntı mal almanın suç olduğu unutulmamalıdır. Çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz. Yaşadığınız çevrede komşuluk ilişkilerini geliştirin. Komşularınız ile birlikte suç ve suçlular ile mücadeleye katılın. Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız. İşyerinizin kapısının dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Mutlaka çift kilit kullanın. İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya çalışın. Özellikle yabancı uyruklu şahıslara daha çok dikkat ediniz. Anahtarı kullanan işçiniz işten ayrıldı ise kilidi değiştirin.   

         Mümkünse dış yüzeyde kullanılan camları kırılmayacak cinsten seçin. Kapı camı ve diğer camlarda içeriyi görmeyi engelleyecek poster, afiş v.b. şeyler asmayın. Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.Araba, işyeri ve ev anahtarlıklarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınızın çalındığında yada kaybolduğunda eviniz, arabanız ve işyeriniz için telaşlanmanızı engelleyecektir.Cam dışarıdan kırıldığında dahi, içeriye girişi veya mal alınmasını engelleyecek demir çubuk veya tellerle uygun tedbir alın. Çok miktarda nakit para veya değerli eşyayı kasada bulundurmayın.

             Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve iş yerlerinin giriş,çıkışı, sokak, bahçe, ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasını sağlayınız. Çek ve kredi kartlarınız çalınmışsa ilgili bankalara derhal bilgi veriniz. Mümkünse ev ve işyerinizi sigorta ettirin. İşyeriniz ve eviniz aldığınız bütün önlemlere rağmen hırsızlığa uğramışsa; her şeyden önce paniğe kapılmayın, soğukkanlı olmaya çalışın ve hiçbir eşyaya dokunmayın. En yakın telefondan 155 Polis İmdat’ı arayın, parmak izi ekipleri olay
yerini tetkik edinceye kadar suç mahallini karıştırmayın, olay yerini muhafaza altına alın, olay yerinde bırakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Gelen ekiplere ayrıntılı ifade veriniz. Daha yapılacak pek çok şey sayılabilir, tercih sizin tabii ki, ancak siz en iyisi korumak istediğiniz mekanlara soyguna karşı en etkili yöntem olan Alarm Güvenlik Sistemi kurdurun yukarıdaki bu detaylardan kurtulun.


Konut Güvenliği İçin Tedbirler:

Mekanik Yönden:

Yapılış itibariyle tek tek, arka arkaya dizilmiş bir şekilde bulunan evlerde, mekanik mi yoksa alarm tertibatımı kullanılacak, buna bilinçli bir şekilde karar verilmelidir. Öncelikle evin açılabilecek yerleri;kapı pencere, bodrum penceresi çatı aralıkları, balkon-teras ve garaj kapıları vb. gibi yerler masraftan kaçınmayıp demir koruyucularla korunmalıdır. Sadece zemindeki kapı veya pencereleri kapayıp da üst kattakileri kapatmamak mantıksızlık olur. Kolay bir şekilde merdiven temin edilerek buralardan evlere girebilir. Bu sebeple buralar da korunmalıdır.

Kapı Bölümü:

Birçok hırsız kapıyı kullanarak eve girer. Bu durumlarda balkon sürgüleri, çok sayıda kilit ya da güvenli sağlam kapılar tavsiye edilir. Balkon ve teras kapıları kilitlenebilen bir sisteme sahip olmalıdır. Daha çok güvenliği ise, kilitler ya da çok sayıda kilitler ile sağlam kapılar sağlar.

Pencere Bölümü:

   Pencereler, iteklemelere karşı ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunabilir. Daha çok güvenli olmasını istiyorsanız en az 19 mm kalınlığında ve 12x12 cm aralığında bitişik yerleri kaynaklı ve duvara en az 10 cm girmiş olan parmaklıklar kullanınız. Eğer cam kullanılırsa,
kırılmaya müsait olmayan camlar kullanılmalı ve uçları betona girecek şekilde ayarlanmalıdır. Kesişen uçlara kaynak yapılmalıdır.

     Diğer bir imkan ise kırılmayan camların kullanılmasıdır. Bu arada pencerelerde de bir çok kilit ya da ek kilit kullanmalıdır. Özel naylonlar ise, kısa bir süre için de olsa girişleri önlemektedir. Yapılması çok kolay ve ucuzdur.

    Bodrum pencereleri demir parmaklıklara kapatılmalıdır. Bodrum parmaklıklarının boşlukları sık bir şekilde,sağlam içi dolu, paslanmayan bir tür madenden ve soygunlara karşı sağlam olmalıdır.

Kasalar:

Kasalarda mutlaka çok kullandığınız eşyaları muhafaza ediniz. Pahalı mücevherat, çok miktarda nakit para önemli evraklar bankalardaki kasalarda muhafaza edilmeli. Ev için kullanılacak kasalardan duvar ya da yer kasaları tavsiye edilmektedir. Evinizden herhangi bir nedenle ayrılmanız durumunda mutlaka anahtarlarınızı yanınıza alınız. Şifreli bir kasa kullanıyorsanız şifrenizi her hangi bir yere not etmeyiniz. Eğer duvara gömülü kasaların kullanımı mümkün değilse, aynı şekilde yere gömülü olarak yerleştirilebilen ağaçtan kasa da kullanabilirsiniz. İsteğinize uygun bir kasayı piyasadan temin etmeniz mümkündür.

Davranışlara Yönelik Önlemler:

Alarm tertibatları, sürgülü kilitler yada zorlamaya dayanıklı kapılar vb mülkünü korur, bu da çok önemlidir.Böylece bir çok dertten ve masraftan kurtulursunuz. Önemli olan, yokluğunuzu belli etmemenizdir Tatilde olduğunuz zamanlar, evinizin posta kutusuna gelen mektupları ve reklam kağıtlarını tanıdıklarınıza aldırtmalısınız. Evdeki yokluğunuzdan dolayı hiçbir surette kapınıza not yazmayınız. Evde daima birisi varmış hissini verecek şeyler yapınız. Evinizde tele sekreterli telefon kullanınız ve yokluğunuzu belirtmemek için mesaj bırakınız (mesela; arayan şahsın size kısa bir süre için ulaşamayacağını belirtiniz).

Komşuluk yardımlaşması ile soygunların önüne geçilebilir:

Güvenebileceğiniz bir komşunuz sizin evde bulunduğunuzu göstermeye çalışmalı. Kendisi belirli zamanlarda evinizdeki ışıkları yakabilir veya zaman ayarlı olarak yanan lambalar kullanabilirsiniz. Arada sırada komşunuzun evini kollamak da bir önlemdir. Aynı zamanda yabancılara merdiven aralığında gözetlemek de bir önlemdir. Böyle kişilerle karşılaşırsanız kime gitmek istediklerini veya onlara yardımcı olup olmayacağınızı sorunuz. Şüpheli durumlarda yaptığınız gözlemlere ya da bir alarmın çalışması durumunda mümkün olduğu kadar kısa bir sürede komşunuzu arayınız ve durumu açıklamaya çalışınız. Belli bir yanlışlık sonucu alarm çalmış olabilir. Bir zanlıyı ya da şüpheliyi kendiniz yakalamaya çalışmayınız. Sizin dikkat edeceğiniz hususlar elbisesi boyu, saç rengi gibi göze çarpan özellikleri, kaçış yönü ve özellikle de kaçtıkları araçların markası elde ettiğiniz bilgileri hemen polise aktarınız.

Tekniğin doğru olarak kullanılması:

    Dış aydınlatma mümkün olduğu kadar her yeri aydınlatmalıdır. Size tavsiyemiz devamlı olarak yanan bir ışık kullanmanızdır. Herhangi bir elektronik aracın prize takılmaması için prizin içeriden kapatılabilmesi gerekir. Bu yüzden de elektrik hatları da dış duvarlardan çekilmemeli. Evinizin elektrik bağlantıları ise dışardan kolayca kesilmeyecek şekilde olmalıdır. Telefon kabloları ise dışardan bağlantı yapılmayacak şekilde olmalıdır. En iyisi yeraltından döşenen kablolardır. Polise daha çabuk ulaşabilmek için de, mutlaka evinizde ikinci bir telefon (paralel) bulundurunuz.

   Evinizin önüne bırakacağınız merdiven, sandık, oturma bankları ve tırmanma aracı olabilir. Bir hırsızın kullanabileceği bütün malzemeleri kilitleyebileceğiniz yerlere bağlayarak güven altına alınız. Yağmur boruları veya yıldırım önleyicileri de hırsızın tırmanmasında kolaylık sağlar.
Kapıdaki konuşma sistemleri ise, sadece ev sakinlerinin doğru kullanımlarında yararlı olmaktadır. Birisi zili çaldığında düşünmeden açarsa, ev sahipleri tehlike ile baş başa kalırlar. İçeri girmek isteyenin kim olduğunu öğrenmeye çalışınız (bu şahıs işçi veya resmi bir görevli olsa bile).

   Köpekler ise soygunlara karşı çok kullanışlıdırlar. Alarm tertibatlarından sonra en çok yıldırmaya yönelik olarak (büyüklüğü fark etmez) köpekler gelmektedir. Köpek diğerleri gibi kapanma aleti olmayıp yaşayan bir canlıdır.

   Aldığınız bütün önlemlere rağmen evinizde bir hırsızlık olduğunda polise çalınan mallarınızı ne kadar detaylı bir şekilde belirtirseniz, çalınan eşyalarınızın geriye gelme şansı da o kadar büyüktür.
 


Alarm Tertibatı Takmak İster misiniz?

   Evlere kolayca erişilebilen pencere, balkon veya çekme kapılar bulunuyorsa, masraftan kaçınmayıp, demir parmaklık veya panjur gibi mekanik tedbirlerin yanında alarm tertibatını da taktırmanız gerekmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu yapılan olaylarının % 60'ında, şahısların başarısız olduğu tespit edilmiştir. Bu oran, alarm tertibatları için erişebilecek en yüksek orandır. Böyle bir alarm sisteminin çalışmasının dışarıdan da algılanacak biçimde siren veya lamba ile belirgin hale getirilmesi işlevinin daha fazla olmasını sağlar.

Nasıl Bir Montaj?

    Alarm sistemlerinin montajının sadece yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir. Devreye sokulan alarm tertibatının bakımının uzman birisi tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Güvenliğin sağlanması, planlama ile başlar. Bundan dolayı konunun uzmanına isteklerinizi zamanında bildirin. Yanlış montaj veya planlamadan dolayı alarm sisteminin gereksiz olarak devreye girme riski fazladır. Dış güvenliğe yönelik alarm sisteminde bütün açılan yerlerin ve canlı kısımların bulunduğu bölgelerin kontrol altına alınması sağlanır. İç güvenliğe yönelik alarm sisteminde ise evin içindeki belirli noktalarda oluşan hareketlere duyarlık gösteren sistemle güvenlik sağlanır.

     Evinizde evcil hayvan besliyorsanız iç güvenliğe yönelik alarm sistemi taktırmanız uygun olmaz. Sistem ile oluşturulan duyarlılık bu evcil hayvanlar vasıtasıyla bozulur ve alarmınız gereksiz olarak çalar. Hareketlere duyarlılık gösteren alarm cihazlarının seçilmesi tamamen mekanın fiziki durumuna bağlıdır. Bu durumda yanlış bir yer seçimi yapmayın. Alarm sisteminin enerji ihtiyacı şebeke cereyanı ve akü vasıtasıyla birbirinden bağımsız olarak sağlanmalıdır. Alarm sistemi, kullanımı mümkün olduğu kadar basit ve anlaşılabilir olanlardan tercih edilir.

     Alarm sisteminin çocuklar tarafından da kullanılabilecek özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir. Soygunlar için güvenlik tedbirleri alınmalı ve böyle durumlarda alarm sistemi devreye girecek şekilde dizayn edilmelidir

Nereye Alarm Takalım?

    Alarm tertibatı akustik veya optik olarak telefon hattına yerleştirilmelidir. "Sessiz alarm" sistemi telefon aracılığıyla bağlandığı ilgili birime ulaştırılır. Kullanılan alarm sistemlerinin devamlı kontrol edilmesi ve polisin gereksiz yere meşgul edilmesi gerekir. Bunun yanında sessiz alarm sistemi kuramamanız durumunda, kendiniz de tatbik edebileceğiniz siren ve ışıklandırma sistemini tavsiye ederiz. Monte edilen ışıklandırmalar erişilmeyecek noktada olmalı ve biri açıkça görülebilir, diğeri ise saklı olmalıdır.

Konut Kapılarının İmalat ve Montaj Hataları:

Yuvanın içerisinden çıkmış halde bulunan kilit göbekleri,
Dış taraftan vidalanmış kol çerçevesi,
Kapı kolları için iğreti olarak demirlenmiş çok kısa çerçeve,
Kilitlenme yerindeki kapı çerçevesi çok zayıf,
Çok ince veya zayıf kapı materyali,
Çok ince veya zayıf kapı malzemeleri

Konut Kapıları Nasıl Olmalı:

    Delinme imkanı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanılmalı. Silindir, her ihtimale karşı kapandıktan ve kilitlendikten sonra da emniyet olmalı,
Silindir, özel bir emniyet çerçevesi içinde bulunmalı, bu silindir içeriden vidalanabilir olmalı ve çerçeve ile birlikte kilitlenmeli çerçeveyle korunmalı,
Kullanacağınız çerçeve en azından 3 cm uzunluğunda 3 mm kalınlığında olup duvar kısmına dübel ile sıkıca vidalanmalıdır. Metal çerçeve kullanılıyorsa, kilitleme yeri güvenli bir şekilde sağlamlaştırılmalı. Ana kilit zorlamalara karşı sağlam yapılmalıdır.
    Bu önlemlere ek olarak güvenlik tedbiri olması bakımından zincir ve emniyet kilidi de bulundurulmalıdır. Bu durumda, davetsiz misafirlerin zararına maruz kalınmadan kapı açıldığından görülecek kadar mesafe bırakılmış olur

Güvenliği Nasıl Sağlayabilirsiniz?

   Kapınızın her iki kanadı için de güvenli olan sürgülü kilitleri giriş kapınıza taktırınız. Aynı zamanda dikey kilitleme sürgüleri de tavsiye edilir. Önemli olan duvarların dolu olması, demirlenme işinin sağlam yapılmasıdır. Daire kapısının monte edilmesine azami derecede özen gösterin. Menteşe vidalarını duvara takmadan önce mutlaka tutkala batırın. Bu eylem sonrasında vida üzerine bulaşan tutkal donacağından vidayı sıkacak
ve menteşeler laçka olmayacaktır. Daha yüksek etkili bir güvenliğin sağlanması için özel olarak yapılmış ve zorlamaya karşı çok dayanıklı kilitlerle donatılmış kapıların kullanılmasında yararlar vardır

Kapıların zorlanmasına karşı diğer önlemler:

Kapların kaplanmasında kullanılacak olan materyal en az 3 mm olmalıdır.
Kapının iç bölümleri çelik saç ile ya da çelik çubuklarla güçlendirilmeli, ya da aynı zamanda katkı maddesi olmayan saf ağaç ile yapılmalıdır.
Özellikle kapı menteşelerinin sağlam olmasına önem verilmelidir.
Silindir ve menteşeler matkap ile delinmelere karşı sağlam olmalıdır.
Kapınıza mutlaka 170 derecelik göz merceği taktırınız. Apartman içi ışıklar, ev içinden bir düğmeyle de yakılabilir olmalıdır.