İmmobilizer Nedir?


      Birkaç uygulama alanında kullanılmakla birlikte kısaca otolarda kullanımından bahsedeceğiz. Pek çok açıklama mevcutsa da öz olarak otonuzun motoru çalıştıran ateşleme sisteminin koruması diyebiliriz.

      Anahtarınızın dişlerini kopyalamak nispeten kolaysa da, İmmobilizer sisteminin anahtarınızın içinde bulunan kısmını kopyalamak zordur.

      İmmobilizer sistemli otonuzun anahtarında transponder (çip) bulunur. Kontağınıza bağlı olan immobilizer ünitesi bu transponder ile eşleşmiş şekilde çalışır. Bu eş üniteye özel kodlanmamış anahtar veya transpondersiz anahtar takılması durumunda anahtar kapıları açsa da kontağı çevirse de motor çalışmaz.

      Anahtarınızın içindeki transponderin ayrıca marka ve modele göre, pin kod,crypto,algoritma,roling gibi kopya korumasına sahiptir. Anahatarı kontağa takıp çevirdiğiniz anda bir saniye içinde anahtarınız immobilizer ünitesi tarafından kontrol edilir. Uygun anahtar ise güvenliği açar motoru çalıştırmaya izin verir. Değilse güvenlik kapalı olduğundan motoru çalıştırmaya izin vermez.

      Zaten istenen de budur. Bu şekilde aracınız çalınmalara karşı korunmuş olur. Bu demek oluyor ki aracınızda immobilizer sistemi varsa, maymuncuk vs. ile aracınız çalıştırılıp götürülemez.

      1995 yılından itibaren bazıları hariç, bütün araçlar artık immobilizerli olarak üretilmektedir. Bugün artık immobilizer oto anahtar  yeni bir sektör haline gelmiştir.