KARMAŞIK OLAN HER ZAMAN EN İYİSİ DEĞİLDİR

   Pek çok sistemin bir arada toplandığı karmaşık sistemler. Her zaman en iyisi olmayabilir. Bir kilit sisteminin pahalı olması onun en iyisi olduğunu göstermez. Gerçekten ihtiyaç yoksa mümkün olduğu kadar basit sade ve kolay kullanılan bir kilide sahip olun. Karmaşık sistemler pahalı ve belki kullanımı karmaşık olabilir. Arızası da meşakkatli ve masraflı olabilir.

   Düşünün yeni bir kapı aldınız. Kapı sağlam gösterişli. Çok hoşunuza gitti aldınız. Fakat kilit sistemi biraz karışık gibi. Olsun dediniz aldınız. Her şey yolunda.  3 ay sonra bir Cumartesi akşamı eşinizle çıktınız. Eve döndünüz oda ne..! kapınız bir türlü açılmıyor. Servisi çağırmak istiyorsunuz kapalı. Çilingir çağırıyorsunuz. Göbek kırılması gerekir. Biraz hasar olacak. Kilit değişecek vs. bir sürü şey sayıyor.

   Kapınız garantili ve siz arıza yüzünden dışarıda kaldınız. Masraf ve sıkıntı ile karşı karşıyasınız. Ya çilingire açtırıp garantiyi kaybedecek ve masraflı bir giriş yapacaksınız. Yada hafta sonunu bir yerlerde geçireceksiniz. Tabi içeride mahsur kalabilme olasılığı da var.

   Alışılmış basit ve bildik sistemler garantiyi kaldırmayan müdahalelere uygundurlar. Hem de pek çok sistem kadar güvenli olabilirler. Karmaşık olan kilit sistemleri yerine, alışılmış, bildik,pratik sistemler sizi rahat ettirebilir. Aksaklık arıza çok seyrektir. Masraf ta  az olur. Tabii unutmamak gerekir ki  her şey tercih meselesi.