Kapı ve kilidiniz sizinle konuşabilir. Nasıl mı?

    Şıkır şıkır çalışan kolay açılıp kapanan kapı ve kilit ben iyi durumdayım.Seni korumaya ve iyi çalışmaya her an hazırım der gibidir. Fakat gıcırdayan, sürten, takılan ise bu ses ve hareketlerle  adeta bana yardım et iyi değilim, hizmetten her an geri kalabilirim der gibidir.

      Onları iyi dinleyin. Son kere gıcırdayıp sürttüğünde bu dışarıda yada içeride mahsur kaldığınız, kilidinizin artık çalışmadığı anlamına gelebilir. Öyle şeyler olabilir ki , sabah kalktınız işe yetişeceksiniz bir baktınız kapı açılmıyor. Yada dışarı çıktınız bir türlü kapı kapanmıyor. Akşamı hatırlıyorsunuz kapıyı kapatırken ve kilitlerken  bu sefer farklı bir sesle kapanmıştı. O an  pek ihtimal vermemiştiniz ama...  Yada akşam işten yorgun döndünüz ıslandınız ve üşüdünüz. O da ne ? kapı açılmıyor. Sabahı hatırlıyorsunuz. Kapatırken farklı şekilde sürtmüş ve zorlanmıştı. Fakat aceleniz vardı ve zorlayıp kapattınız. O an pek önemli gelmemişti ama...

      Acaba bunlar kapınızın ve kilidinizin imdat çağrısına kulak vermediğiniz için yada ihmal ettiğiniz için olabilir mi? Bu konuşma soyut ise de sonuçları somuttur, gerçektir ve üzüntüyle sonuçlanabilir.

      Bir çilingir ustası kapı ve kilitle görsel, işitsel, ve dokunsal iletişim kuramazsa yani onları dinleyemezse , onları anlayamaz ve açamaz. Çoğu durumda içini görmek mümkün olmadığından dinlemek ve hissetmek tek aleti olur. Kilit ile konuşur, onu dinler, onu nasıl açacağını anlar ve açar. Bu iletişim harika bir sonuç ortaya çıkarmıştır.

     Siz de hala kapı ve kilidinizin konuşmadıklarını düşünüyorsanız hemen bundan vazgeçin. Bir gün zor yoldan öğrenmek ve  kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.  Şimdi kapınızı ve kilidinizi bir açıp kapayın bakalım size neler söyleyecek. Belki son kez konuşmadan onu anlayıp. En baştan sorunu engelleyebilirsiniz.