Tam Yerine Uyuyor mu ?

Yeni olduğu için abi. Zamanla alışır.

       Yeni bir kilit ya da kilit göbeği aldınız ve taktırdınız. Oldukça iyi görünüyor. Fakat biraz sürtüyor ve gıcırdıyor. Usta biraz uğraşıyor fakat durum pek değişmiyor.  Açıklama ise oldukça ilginç. Yeni olduğu için sürtüyor. Zamanla açılır, alışır. 

       Acaba gerçekten öyle mi olur?

       Emin olun ki öyle olmaz. Sorun kendi kendine çözülmez. Hatta sürtünme hasar oluşturur. Zamanla aşınma arttıkça kapı ve kilidinizi daha zor açıyor olacaksınız. Belki  başka  sorunlara yol açabilecek. Bu yüzden böyle bir açıklamaya razı olmayın. Sıcağı sıcağına sorunu hemen çözdürün. Mademki yeni bir kilit aldınız. Kilit sorunsuz şıkır şıkır çalışmalı değil mi?

      Kilit ve kilit göbekleri (barel) açısından bir standart varsa da bazen farklı bir marka kilit'e farklı bir marka kilit göbeği takılabilir. Bu durumda nadiren de olsa mili metrik  düzeyde uyumsuzluk olabilir. Fakat bunlar çözülebilir nitelikte uyumsuzluklardır. Kilit yada göbek alırken beğendiğiniz yeni kilit'in eskisinin yerine olup olmayacağını, yeni kilit göbeğinin eskisinin yerine uyup uymayacağını araştırınız. Böylece yerine uymayan yanlış bir kilit almaktan ve buna bağlı sorunlardan uzak kalacaksınız.

      Tabi yeni kilit'inizi yerine takan ustanın uzman işçiliğini de unutmayın.